Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kontrafakt, ač se jedná o naše východní sousedy, je formace dobře známá i v prostoru mezi Landekem a Aší. Mezi hip-hopovou komunitou se už dávno etablovala jako stálice, která standardně vydává emociálně silný, dobře zprodukovaný materiál pro české i slovenské b-boys a b-girls. Titul "Dáva mi" obsahuje čtyři audiotracky (včetně jednoho remixu) a také datovou stopu s videoklipem k titulní skladbě.

Hned první položka "Dáva mi" představuje Kontrafakt v celé své kráse, tak, jak je všichni znají a milují - hip-hop ve velkém stylu a zvuku srovnatelným se zámořskými nahrávkami, kterému dominuje charismatický rap MCho známého jako Rytmus. Ač může název evokovat jistou dvousmyslnost (:-D), ve skutečnosti se zde opěvuje to, co komu dal (a také vzal) hip-hop a jeho scéna. Samozřejmě nechybí propriety pro Kontrafakt charakteristické - silné, emocemi nabité texty, rytmické odsýpající bicí a hlavně široká ramena a sebevědomí. Následující track s názvem "Dobré veci" tempo mírně zklidní a nastolí atmosféru spíše funkově-soulovou a posluchače zasvětí do toho, jaký má kapela názor na to, co je dobré a co špatné.

Třetí track "Moja rola" patří mezi nejdivočejší na tomto releasu a vrací se k tématu opusu prvního, ovšem s texty s o něco ostřejší mluvou, která popisuje pozici mladého fundamentálního hip-hopera ve společnosti. Poslední čtvrtou položkou je remix titulní skladby, který má mírně pozměněné jméno "Stále mi dáva", a za jehož produkcí stojí starý známý pražský DJ Wich. Ten zde rovněž ukazuje svůj nadprůměrný zvuk a vkládá rap z "Dáva mi" do pro něj charakteristického, mírně funkového riddimu. Videoklip k "Dáva mi" je pak vrcholem tohoto CD, kde se mohou hoši z Kontrafakt prezentovat i vizuálně, což se jim nadmíru daří a potvrzují svoji pozici na špičce slovenského i východoevropského hiphopu.

Jako recenzent musím konstatovat, že se jedná o výtečnou práci plně konkurenceschopnou i v evropském či světovém měřítku (ovšem pouze v případě, že by texty byly namluvené anglicky), já osobně však Kontrafakt v oblibě příliš nemám, a to pro dvě věci, které mi i tento singl potvrdil. Především mi vadí jejich fundamentálnost, se kterou na koncertech i v rozhovorech odmítají jakékoliv jiné hudební či kulturní vlivy a jedou si v jakémsi tunelu s nápisem "hip-hop je nejlepší muzika na světě". Jejich myšlenková uzavřenost pak ústí v naprosto zbytečné výměny názorů, které jejich postoje celkem oprávněně vyvolávají. Když je pak vše umocněno kopírováním tvrďácké "bad-boy attitude" jak vystřižené z americké MTV, pak mi nezbývá než uronit slzu za to, jak moc tím trpí jejich jinak vysoce kvalitní hudba.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

KONTRAFAKT

(Myšáček :o*, 6. 7. 2008 13:56)

ahojkyyyy... :-* prosím prosím moc prosím nemohl by jsi pro mě hlásnout na http://marika-k.blog.cz/0807/1-kolo-sonc ? jsem tam jako: Myšáček :o* -Rytmus (Kontrafakt)... prosím :) někdy bych ti to oplatila :)

kapela

(niki a veru, 14. 2. 2008 15:06)

tak bacha lidi chteli bysme zalozit kapelu a hledame aspon 3 kluky od 11 do 14 kteri by umeli hrat na cokoliv ,kdybyste meli zajem tak se ozvete nebo napiste na 774262413 a domluvili bysme se staci to konce brezna diky

milacikovia

(lubka, 26. 2. 2007 17:49)

toto su moji milacikovia...lubenkam vas